Jakie akcesoria do pływania są potrzebne, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w basenie‍Jeśli dopiero zaczynasz treningi pływackie, może to być trochę przytłaczające. Od czego zacząć? Jaki sprzęt pomoże Ci w pełni wykorzystać czas spędzony na basenie? Nie zawsze jest to oczywiste, ale istnieją akcesoria, które sprawią, że wszystko będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Przyjrzyjmy się kilku niezbędnym akcesoriom do pływania, które każdy pływak powinien rozważyć.

Czepki pływackie zostały zaprojektowane, aby utrzymać włosy z dala od twarzy podczas pływania

Pomagają one zmniejszyć łamanie się włosów od ocierania się o gogle pływackie i są zalecane dla wszystkich treningów pływackich. Istnieją różne rodzaje czepków, ale najczęstszym jest silikonowy czepek. Są one bardziej wytrzymałe niż lateksowe czepki, które są najlepiej wykorzystywane do wyścigów, ponieważ są bardziej opływowe. Niektóre czepki mają również ochronę przed promieniowaniem UV, co jest przydatne, jeśli pływasz na zewnątrz. Chociaż czepki są pomocne, pamiętaj, że nie zastępują one czepka od gogli.

Fajka

Jeśli trenujesz w basenie, który nie ma płytkiego końca, możesz mieć trudności z dostaniem głowy pod wodę, co jest kluczowe dla prawidłowej formy. Fajka pozwala na naturalne oddychanie, gdy głowa jest jeszcze nad wodą, co może pomóc w skupieniu się na technice. Istnieją dwa rodzaje fajki: fajka otwarta, której jeden koniec jest otwarty, aby wydalić wodę; oraz fajka zamknięta, której oba końce są zamknięte i wymagają ręcznego usunięcia wody. Uszczelnione fajki są często używane przez nurków, ponieważ zapobiegają one przedostawaniu się wody do ust.

Maska do pływania jest koniecznością, jeśli robisz treningi na wodach otwartych

Chroni oczy przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z wody (jak piasek, wodorosty i owady), a także może zmniejszyć ilość wody, która dostaje się do oczu, gdy głowa jest pod powierzchnią. Dobra maska do pływania powinna być wygodna i posiadać silikonową lub gumową uszczelkę, która zapobiega przeciekaniu. Możesz przymierzyć różne maski do pływania, aby znaleźć tę, która najlepiej pasuje do Ciebie. Jeśli nosisz okulary lub używasz soczewek kontaktowych, powinieneś nosić je pod maską do pływania. Jeśli nie nosisz okularów lub kontaktów, istnieją gogle przeznaczone dla pływaków, którzy nie noszą kontaktów.

Płetwy (lub swim fins)

Płetwy są pomocne w poprawie kopnięcia, zwłaszcza podczas treningów wytrzymałościowych. Pomagają zmniejszyć obciążenie mięśni dolnej części nóg, ponieważ oferują bardziej rozłożoną powierzchnię. Płetwy są dostępne w różnych stylach, ale najbardziej powszechnym typem jest płetwa elastyczna. Wybierając płetwy, pamiętaj, aby wybrać parę, która pasuje wygodnie i bezpiecznie. Jeśli to możliwe, przymierz różne płetwy, aby znaleźć parę, która najlepiej pasuje do Twojego typu stopy.

Swim Tracker / metronom

Swim tracker może być pomocny, jeśli chcesz śledzić swój trening lub jeśli robisz trening na wodach otwartych i chcesz ćwiczyć nawigację. Pływanie tracker będzie śledzić różne metryki, w tym odległość, tempo i czas trwania. Jeśli trenujesz na wodach otwartych, swim tracker może również śledzić Twój kurs. Jeśli próbujesz poprawić swoje tempo, metronom może być pomocnym akcesorium. Metronom utrzymuje stały rytm, co może pomóc w utrzymaniu stałego tempa. Są pomocne, jeśli trenujesz w basenie z liniami pasów lub chcesz skupić się na treningach wytrzymałościowych. Pomagają one pozostać w stałej pozycji, co może być pomocne, jeśli jesteś nowy w treningu wytrzymałościowym.

Dysk

Jeśli robisz treningi fly lub pull, będziesz potrzebował jakiegoś rodzaju urządzenia flotacyjnego. Istnieje wiele opcji do wyboru, w tym popularne pull buoy i fly disc. Na rynku dostępne są również obciążone dyski, jeśli trenujesz na dystans. Jeśli wykonujesz te treningi w zatłoczonym basenie, powinieneś użyć dysku, aby nie uszkodzić płetw innych osób. Jeśli trenujesz w basenie, który nie pozwala na używanie dysków, istnieją alternatywy. Możesz użyć zwykłego gumowego dysku lub ważonego gumowego dysku.

Zastosowania

Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój trening pływacki, powinieneś rozważyć zainwestowanie w kilka pomocnych akcesoriów. Choć mogą one być nieco drogie, sprawiają, że pływanie staje się o wiele bardziej efektywne i przyjemne. Na przykład swim tracker może śledzić swoje metryki pływania, w tym dystans, tempo i spalone kalorie. Może również śledzić czas odpoczynku, dając Ci pojęcie, kiedy jest czas, aby wrócić do wody. Jeśli trenujesz na wodach otwartych, kompas może pomóc Ci utrzymać kurs. A jeśli trenujesz w basenie, który ma linie pasów, kompas może pomóc Ci pozostać w jednym miejscu. Płetwy mogą pomóc Ci poprawić kopnięcie, a kompas może pomóc Ci w nawigacji na otwartych wodach. A maska do pływania może pomóc chronić oczy przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z wody.