Prawda o tym, dlaczego noworodki czują się tak dobrze w wodzieWoda jest niezwykle kojącym i relaksującym środowiskiem dla noworodków. Ta naturalna reakcja jest wynikiem specjalnych właściwości wody. Woda ma większą przewodność cieplną niż powietrze, co oznacza, że może szybciej przenosić ciepło. To powoduje, że temperatura ciała spada szybciej, gdy jest zanurzone w wodzie. Nagła zmiana temperatury naśladuje doświadczenie ponownego przebywania w łonie matki, dlatego wielu rodziców chętnie wystawia swoje noworodki na działanie tego środowiska tak często, jak to możliwe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego noworodki tak dobrze czują się w wodzie i jak możesz wykorzystać tę wiedzę, aby jeszcze bardziej przysłużyć się zdrowiu swojego malucha, czytaj dalej.

Jak woda może przysłużyć się noworodkom?

Jak widzieliśmy do tej pory, noworodki bardzo dobrze znoszą wodę. Najlepszą zaletą wody dla noworodków jest to, jak łatwo jest ją oczyścić. Oznacza to, że w wodzie znajduje się mniej bakterii i zarazków, które mogą powodować infekcje, dzięki czemu jest ona znacznie czystsza niż powietrze. Jednak korzyści z wody nie kończą się na tym. Woda może również poprawić zdrowie Twojego noworodka na wiele różnych sposobów. Jest sterylna, więc może być używana do czyszczenia wszelkich otwartych ran. Może być również używana do łagodzenia oparzeń i leczenia niektórych chorób skóry, takich jak egzema. Noworodki są również naturalnie wyporne w wodzie, co może pomóc im rozwinąć siłę rdzenia, a także mięśnie nóg i ramion. Może to również pomóc wzmocnić płuca, ponieważ muszą one pracować trochę ciężej, gdy są zanurzone. Woda może być również używana do leczenia niektórych chorób, które są bardziej powszechne u noworodków. Może być używana do leczenia kolki, jak również pomóc w zaparciach. Może również pomóc niemowlętom, które mają chorobę refluksową, zrelaksować się i lepiej spać.

Korzyści płynące z wody dla skóry i włosów noworodka

Skóra noworodka jest bardzo delikatna i może być łatwo podrażniona przez chemikalia i detergenty. Myjąc noworodka w kąpieli, częściej używasz wody, w przeciwieństwie do mydła, które jest znacznie łagodniejsze dla ich wrażliwej skóry. Może to być również pomocne dla noworodków z wrażliwymi chorobami skóry, takimi jak egzema, ponieważ zmniejszy to ryzyko pogorszenia się stanu. Woda jest również bardzo pomocna w czyszczeniu włosów noworodka. Podczas gdy niektórzy rodzice wybierają mycie włosów noworodka wodą, inni mogą zdecydować się na użycie szamponu. Może to być decyzja oparta na rodzaju włosów noworodka, a także na Twoich własnych preferencjach.

Dlaczego woda jest tak wygodna dla noworodków?

Jeśli kiedykolwiek trzymałeś noworodka, gdy jest w wodzie, będziesz wiedział, że jest on niezwykle zrelaksowany. Dzieje się tak dlatego, że woda jest niezwykle relaksująca dla centralnego układu nerwowego, który jest systemem kontrolującym nasze automatyczne funkcje, takie jak oddychanie, czy regulacja ciśnienia krwi. Centralny układ nerwowy odpowiada na zewnętrzne bodźce uwalniając hormony, zwane neurotransmiterami, które kontrolują pewne funkcje. Narządy zmysłów i mięśnie są pod wpływem tego neuroprzekaźnika, serotoniny. Kiedy serotonina jest uwalniana, sprawia, że czujemy się spokojni, zrelaksowani i komfortowi. Ten sam efekt obserwujemy u noworodków, gdy są całkowicie zanurzone w wodzie. Wynika to z faktu, że woda jest naturalnym środowiskiem dla serotoniny, podczas gdy powietrze nie jest.

Zajęcia na basenie dla niemowląt

W basenie dla dzieci można korzystać z wielu atrakcji. Możesz zabrać swoje dzieci na kilka okrążeń w basenie, obserwować, jak pluskają się w płytkiej okolicy lub po prostu zrelaksować się nad wodą i porozmawiać z innymi rodzicami. Jeśli odwiedzasz nieznany basen dla dzieci, przed skorzystaniem z tych relaksujących zajęć pamiętaj o podaniu konkretnych zasad. Nowe badanie wykazało, że niemowlęta uczą się pływać szybciej, gdy są wprowadzane do wody w młodym wieku. Badanie wskazuje, że niemowlęta powinny zacząć pływać w wieku około sześciu miesięcy, kiedy są jeszcze za małe, by raczkować.

Kojący wpływ wody

Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że nie wynika to z tego, że żyły one w wodzie w łonie matki. W rzeczywistości jest odwrotnie, ponieważ płyn owodniowy składa się głównie z wody. Zamiast tego, noworodki czują się najbardziej komfortowo w wodzie, ponieważ jest ona podobna do wnętrza macicy, a zatem jest bardzo kojąca. Dzieje się tak dlatego, że woda ma wyższą przewodność cieplną niż powietrze, co oznacza, że może szybciej przekazywać ciepło. Kiedy człowiek jest zanurzony w wodzie, temperatura jego ciała spada, ponieważ temperatura wody jest niższa niż temperatura powietrza. Ta nagła zmiana temperatury naśladuje doświadczenie ponownego znalezienia się w łonie matki, ponieważ łono matki jest utrzymywane w bardzo stałej temperaturze. Ponieważ noworodki nigdy nie doświadczyły niczego poza łonem matki, nie mają możliwości dowiedzieć się, że temperatura wody różni się od temperatury powietrza, więc reagują w taki sam sposób jak w łonie matki. To dlatego noworodki czują się tak dobrze w wodzie i wielu rodziców lubi często umieszczać swoje noworodki w wannie.