Nauka pływania: Przewodnik dla początkujących po pływaniuJeśli chodzi o utrzymanie aktywności fizycznej, niektórzy ludzie uważają, że perspektywa nauki pływania jest nieco przerażająca. Niezależnie od tego, czy obawiasz się, że będziesz wyglądać głupio przed innymi, czy też nie czujesz się pewnie w wodzie, nauka pływania może wydawać się jednym z ostatnich działań, które chciałbyś podjąć. Jednak, ponieważ niemożliwe jest prawdziwe opanowanie prawie każdej innej aktywności fizycznej bez znajomości pływania, jest to umiejętność, którą każda osoba powinna rozważyć nabycie w pewnym momencie swojego życia. W tym wpisie na blogu badamy wszystko, co musisz wiedzieć o nauce pływania i korzyści z tego płynące.

Nauka pływania to świetny sposób na utrzymanie aktywności fizycznej

Pływanie może wydawać się mniej oczywistym wyborem dla pozostania aktywnym niż, na przykład, bieganie lub jazda na rowerze, ale ma wiele korzyści zarówno dla twojego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Pływanie to ćwiczenie aerobowe, które pomaga poprawić sprawność układu krążenia i przepływ krwi, co może obniżyć ryzyko chorób serca. Jest to również ćwiczenie o niskim stopniu oddziaływania, co sprawia, że jest to świetna opcja dla osób cierpiących na bóle stawów lub powracających do zdrowia po kontuzji. Pływanie jest również świetną opcją, jeśli próbujesz schudnąć, ponieważ spala kalorie, a jednocześnie pomaga budować mięśnie. Według CDC, możesz spodziewać się spalenia od 500 do 1000 kalorii podczas pływania okrążeń przez godzinę. Jeśli nie jesteś pewien, który rodzaj ćwiczeń będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom, pomocne może być skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej rutyny.

Pływanie może poprawić twoje ogólne zdrowie i samopoczucie

Korzyści dla zdrowia psychicznego płynące z pływania są równie ważne jak te dla zdrowia fizycznego. Jak każda aktywność, która zwiększa tętno, pływanie uwalnia dobre samopoczucie i endorfiny, które mogą poprawić Twój nastrój i zmniejszyć stres. Pływanie jest również ćwiczeniem o niewielkim wpływie, które może być dobrym wyborem dla osób, które wracają do zdrowia po kontuzji lub szukają łagodniejszego sposobu na utrzymanie formy. Chociaż pływanie nie jest ćwiczeniem obciążającym, może być pomocne w budowaniu i utrzymaniu gęstości kości. Poza poprawą samopoczucia psychicznego, pływanie jest również powiązane z niższym wskaźnikiem zachorowań. Wykazano, że osoby, które regularnie pływają, mają niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu niż osoby, które nie pływają. Jeśli nie jesteś pewien, jaki jest najlepszy sposób na zachowanie zdrowia lub szukasz sposobów na poprawę ogólnego samopoczucia, pływanie może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

Trening pływacki pomaga budować mięśnie i siłę

Jak już wspomnieliśmy, regularne pływanie może pomóc Ci zbudować mięśnie, jednocześnie spalając kalorie. Jest to korzystne nie tylko dla Twojego ogólnego zdrowia i kondycji, ale także dla Twojej samooceny. Pływanie to sport, który jest dostępny dla ludzi w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności, więc nawet jeśli jesteś początkujący, nadal możesz uzyskać świetny trening w basenie. Gdy poczujesz się pewniej w tym sporcie, możesz zwiększyć intensywność swoich treningów i uczynić je bardziej wymagającymi. Na przykład, możesz spróbować dodać ciężarki do swojej rutyny lub robić okrążenia z kickboardem. Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie masy mięśniowej bez zbytniego wybrzuszania się, pływanie może być dla Ciebie dobrym wyborem. W przeciwieństwie do niektórych innych sportów, podczas pływania istnieje niewielkie ryzyko urazów związanych z nadużywaniem. Dzieje się tak dlatego, że woda pomaga rozłożyć wpływ Twoich ruchów. Pływanie nie obciąża też zbytnio stawów, więc może być dobrym wyborem dla osób mających problemy ze stawami lub starzejących się.

Korzyści dla twojego zdrowia psychicznego

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pływanie zostało powiązane z niższymi wskaźnikami zachorowań i poprawą samopoczucia psychicznego. Poza redukcją stresu, pływanie może być również pomocne dla osób, które zmagają się z lękiem lub depresją. Wykazano, że regularne ćwiczenia są skutecznym sposobem leczenia wielu problemów ze zdrowiem psychicznym, a pływanie to aktywność o niewielkim wpływie, która jest dostępna dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Jeśli wracasz do zdrowia po kontuzji lub obawiasz się przesadzić, pływanie może być dla Ciebie dobrym wyborem. Jednak jeśli doświadczasz jakichkolwiek problemów ze zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem nowej rutyny ćwiczeń. Ludzie w każdym wieku mogą korzystać z pływania, a korzyści dla zdrowia psychicznego mogą być tak samo znaczące, jak korzyści fizyczne. Jeśli nie jesteś pewien, jaki jest najlepszy sposób na zachowanie zdrowia, lub szukasz sposobów na poprawę swojego samopoczucia psychicznego, pływanie może być dobrym wyborem dla Ciebie.