5 porad, dzięki którym będziesz gotowy na następną sesję pływaniaPowrót do rutyny fitness po przerwie może być wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy wracasz po sezonie wakacyjnym wypełnionym obfitym jedzeniem, czy też po prostu potrzebujesz ponownego pobudzenia swojej rutyny treningowej, uderzenie w basen jest doskonałym sposobem na powrót do ćwiczeń. Pływanie to aktywność o niskim wpływie na organizm, która pozwala wzmocnić mięśnie, jednocześnie nie obciążając stawów. Spala kalorie i poprawia pracę płuc oraz wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących z pływania i o tym, jak możesz zacząć ponownie lub zacząć po raz pierwszy.

Trening cardio

Pływanie to świetny trening sercowo-naczyniowy dla całego ciała. Zwiększa tętno i sprawia, że krew zaczyna płynąć. Jeśli jesteś początkujący w pływaniu, możesz zacząć od niższego poziomu intensywności, po prostu spacerując w wodzie. Możesz również spróbować aqua aerobiku, który jest mało wymagającym ćwiczeniem aerobowym, bezpiecznym dla wszystkich poziomów sprawności.

Jeśli chcesz mieć wymagający trening sercowo-naczyniowy, pływanie jest jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić. Wykorzystuje prawie każdą grupę mięśni w twoim ciele, dzięki czemu jest to trening całego ciała, który może być równie skuteczny jak godzina na siłowni.

Trening siłowy

Pływanie to świetny sposób na uzyskanie treningu całego ciała, który również wzmacnia twoje mięśnie i stawy. Jest mało inwazyjne, co oznacza, że możesz je uprawiać tak często, jak chcesz, bez obawy o zużycie mięśni, stawów czy szkieletu. To sprawia, że jest to świetny sport, który można uprawiać w miarę starzenia się. Pływanie to także świetny sposób na budowanie mięśni, co pomaga w budowaniu szczupłej sylwetki. Zapewnia doskonałą, mało inwazyjną formę treningu oporowego, wzmacniając mięśnie i zwiększając metabolizm. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które mają nadwagę i chcą zrzucić kilogramy. Pływanie może pomóc Ci schudnąć, zbudować mięśnie i ujędrnić ciało. A ponieważ jest to trening o niskiej intensywności, nie musisz się martwić o kontuzje.

Utrata wagi

Pływanie to trening całego ciała, który spala mnóstwo kalorii. Wiele osób, które decydują się na pływanie, aby schudnąć, stwierdza, że nie muszą nawet zmieniać swojej diety. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczyć i nie mają siły woli, aby ograniczyć swoją dietę. Pływanie może pomóc Ci schudnąć na kilka różnych sposobów. Po pierwsze, jest to ćwiczenie spalające kalorie, więc możesz je wykorzystać do zrzucenia kilogramów. Po drugie, może pomóc Ci jeść mniej i czuć się pełnym szybciej, co może pomóc Ci schudnąć.

Dobro dla Twoich płuc

Pływanie to aktywność o niskim wpływie, która nie wywiera prawie żadnego nacisku na Twoje stawy. Oznacza to, że jest to świetny sposób na poprawę funkcjonowania płuc i zdrowia układu oddechowego. Jeśli masz nadwagę lub cierpisz na schorzenia takie jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), pływanie może być doskonałym wyborem do ćwiczeń. Jeśli masz astmę lub POChP, pływanie może pomóc Ci w kontrolowaniu tego stanu. Może poprawić funkcjonowanie płuc i poprawić ogólny stan zdrowia. Ponadto, może to być łagodna, mało inwazyjna forma ćwiczeń, którą możesz wykonywać bez pogarszania objawów.

Wzmocnienie mięśni i stawów

Oprócz uzyskania świetnego treningu cardio, pływanie może być również świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni i stawów. Jest to aktywność o niskim wpływie, która może również pomóc Ci poprawić funkcję płuc i zdrowie układu oddechowego. W pewnym badaniu naukowcy stwierdzili, że regularne pływanie może pomóc biegaczom uniknąć kontuzji. Stwierdzono również, że pływanie może poprawić wydajność biegu poprzez wzmocnienie mięśni i stawów, które są często nadmiernie obciążone podczas biegu. Może również poprawić ekonomię biegu, czyli to, jak efektywnie organizm wykorzystuje tlen podczas ćwiczeń.

Jak zauważyli badacze, korzyści zdrowotne płynące z pływania wykraczają daleko poza te wynikające z regularnych ćwiczeń w wodzie. Pływanie może być świetną formą ćwiczeń dla osób, które są podatne na kontuzje lub które mają bóle stawów spowodowane rutyną biegania lub chodzenia.

Jak zacząć po raz pierwszy

Udaj się na basen i zarezerwuj sesję z instruktorem pływania. Wiele basenów oferuje półprywatne lub indywidualne lekcje, które są świetnym sposobem na naukę. Plus, możesz być w stanie uzyskać lepszą ofertę, zaprzyjaźniając się z innymi ludźmi, którzy próbują wrócić do swingu pływania. Upewnij się, że nawadniasz się przed i po sesji pływania. To pomoże Twojemu ciału regulować temperaturę i uniknąć skurczów. Jeśli jesteś początkujący w pływaniu, wybierz trening o niskiej intensywności. Będziesz w stanie poprawić swoją wytrzymałość w miarę upływu czasu, ale lepiej zacząć powoli, niż zbyt szybko się forsować. To samo dotyczy twojej techniki. Nie chcesz pracować zbyt ciężko, ale nie chcesz też być nieefektywny w swoim pływaniu.

Porady jak zwiększyć efektywność pływania

  • Rozgrzewaj się przez 10 minut przed pływaniem. Jest to niezbędne dla zapobiegania kontuzjom.
  • Wykorzystaj różne sposoby treningu, aby zwiększyć swoją sprawność pływania. Na przykład, możesz pracować nad wytrzymałością zwiększając czas spędzony w basenie, lub możesz pracować nad szybkością wykonując sprinty.
  • Skup się na swojej technice. Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby upewnić się, że uzyskujesz jak najwięcej ze swojego pływania.
  • Użyj monitora tętna, jeśli chcesz mierzyć swoje postępy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy się poprawiasz.
  • Śledź swoje treningi pływackie. To może pomóc Ci utrzymać motywację i poprawić swoje czasy.